Vodácký maraton na Berounce

Průběh 16. až 20. ročníku, přehled o podmínkách, výsledky

16. ročník - 1993

16. ročníkem začalo pro Vodácký maraton krizové období a v průběhu dvou následujících let se uvažovalo o ukončení tohoto závodu. Z Dolan dne 22. května 1993 odstartovalo pouhých 35 lodí, naštěstí do limitu 9 a půl hodiny se vešly všechny. Jednalo se vůbec o jeden z nejhorších maratonů ohledně počasí. Od rána pršelo a závodníci odjeli celý závod v dešti a při teplotě okolo 11°C. Pršet nepřestalo ani odpoledne a tábořiště v Nezabudicích se změnilo v bahnitou louku, takže ani večerní zábava se nevydařila. V tomto psím počasí vyhrála posádka Ivan Hynek a Míra Šmíd časem 6:57,34, na druhém místě dojeli v čase 6:58,46 Marek Kindl a Petr Hasal, jako třetí s časem 7:03,31 skončili Pavel Baklažko a Josef Nesnídal. Obdivuhodný byl také výkon teprve sedmnáctileté Kateřiny Jiráskové, která společně s tátou Jirkou vyhrála ve smíšených posádkách časem 7:43,34.

17. ročník - 1994

21. května 1994 se jel 17. ročník, jehož časový limit byl stanoven na 8 a půl hodiny. Do cíle dojelo 34 lodí z 51 přihlášených, zbylých 17 posádek to do limitu nestačilo nebo nepřijelo vůbec. Nejrychlejší čas 5:22,28 dosáhli Marek Kindl a Petr Hasal, na druhém místě dojeli v čase 5:30,37 Míra Šmíd a Ivan Hynek a jako třetí skončili Zdeněk Fiala a Zdeněk Černý dosaženým časem 5:35,02. Nejrychlejší smíšenou posádkou tohoto ročníku se stali Miroslav Kohout a Jiřina Krůdlová, kteří dojeli v čase 6:04,32.

18. ročník - 1995

Podruhé za sebou se vítězem 18. ročníku, pořádaného 27. května 1995, stala posádka Marek Kindl a Petr Hasal, kteří cílovou brankou projeli v čase 6:07,38. Jako druzí ze 49 odstartovaných lodí skončili Miloš Niebauer a René Chrastil časem 6:16,55 a třetí místo časem 6:21,50 obsadila posádka Radek Macháček a Petr Bureš. Jaroslav Mareš a Monika Sklenářová se stali nejrychlejší smíšenou posádkou, když závod dokončili v čase 6:53,34. Tento ročník také padl věkový rekord nejmladšího účastníka maratonu, který jel samostatně jako platný člen posádky na háčku. Stal se jím Michal Urbánek, který celý závod odjel když mu bylo 7 let 9 měsíců a 12 dní. Dosáhl času 7:34,41 a s tátou Joskou na zadáku skončil v celkovém pořadí na 32 místě.

19. ročník - 1996

19. ročník se jel za krásného počasí 25. května 1996. Vodácký maraton se vyhoupl ze své krize, na startu se sešlo 70 lodí a závod dokončilo 58 posádek. Petr Hasal, který byl jedním z vítězné dvojice předcházejících dvou ročníků, vyměnil svého zadáka za přitažlivějšího háčka ženského pohlaví, a tak obava ze ztráty putovního poháru odpadla hned na startu. Vítězi tohoto ročníku se stali Pavel Nejedlý a Miroslav Nejedlý, kteří dosáhli času 5:49,28. Na druhém místě skončila posádka ve složení Václav Patzenhauer a Martin Macháček časem 5:50,01 a třetí v čase 5:54,44 dojeli Jan Belfín a Martin Grüner. První smíšená posádka Pavel Baklažko a Jana Veselá dojela do cíle za 6:11,05 a jediná dívčí posádka Marta Palivcová a Martina Kostková dosáhla času 7:50,40.

20. ročník - 1997

Na startu výročního 20. ročníku 24. května 1997 se sešlo 69 lodí a jen 9 z nich dojelo do cíle po stanoveném devíti a půl hodinovém limitu. Od začátku do konce se jelo v nepříjemném teple. V osm hodin ráno bylo totiž v Dolanech naměřeno 18°C, což bylo vyrovnání teplotního rekordu z XI. ročníku. Nejrychleji se s tímto úmorným počasím vyrovnali Míra Šmíd a Ivan Hynek, když cílovou branku protnuli za 6:07,59. Na druhém místě v čase 6:12,27 dojela posádka Zdeněk Fiala a Václav Rampich a jako třetí skončili Jirka Semrád a Pavel Drobný časem 6:13,53. První smíšená posádka Jaroslav Holický a Libuše Počinková dosáhla času 6:52,28. Nejrychlejší ženská posádka Bohumila Belfínová a Belfínová-Radová dojela do cíle v čase 7:06,04.